TAFA eğitimin her aşamasında olduğu gibi Simülatörler de çağın gereklerine uygun pilotaj eğitimi vermektedir. İleri sistemlerle donatılmış yeni nesil FNPT II simülatörleri ile mümkün olan en gerçekçi eğitim şartları oluşturulmaktadır.

Simülatör eğitimlerinde öğrenciler;  VFR (görerek uçuş kuralları) ve IFR (aletli uçuş kuralları) koşulunda  maksimum uçuş bilgisi ve tecrübesi kazanmakta, uçuşun her safhasında karşılaşılabilecek acil  durumlar için eğitimler gerçekçi bir senaryo temelinde verilmektedir.

Tek motorlu Cessna 172S NAV III Skyhawk ve Diamond 40 NG uçuş simülatörlerinin yanı sıra, çok motorlu uçuş eğitimlerinin de yapıldığı Diamond 42 NG ve Ascent XJ FNPTII MCC simülatörü ile verilen eğitimlerin altyapısını eksiksiz karşılanmaktadır.

TAFA Simülatörlerinin görsel sistemleri tüm dünyadaki yeryüzü ve havaalanı şekillerini 210° görüş açısı ile sunmaktadır.  CAT 1 kategorisindeki kötü hava koşullarını gelişmiş elektrik kontrollü geri beslemeli uçuş kumandaları ile birebir gerçekleştirmektedir.

TAFA Simülatörleri Frasca, Mechtronix ve Alsim şirketleri tarafından Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Fransa’da üretilmiş olup geliştirilmiş yeni nesil (New Generation) simülatörlerdir.

CESSNA 172S NAV III Skyhawk

Cessna 172S  NAV III Skyhawk. FNPT II simülatörü GARMIN 1000 kokpit aviyonik sistemi ve GFC700 otomatik uçuş kontrol sistemi ile öğrencilere üstün durumsal farkındalık kazandırarak büyük uçakların gelişmiş glass cokpit sistemlerine hazırlar.

DIAMOND 40 NG

Diamond 40 NG  FNPT II simülatörü GARMIN 1000 kokpit aviyonik sistemi ve GFC700 otomatik uçuş kontrol sistemi ile öğrencilere üstün durumsal farkındalık kazandırarak büyük uçakların gelişmiş glass cokpit sistemlerine hazırlar.

DIAMOND 42 NG

Pilot adaylarımız çok motorlu uçak eğitimi safhasına geldiğinde Diamond 42 NG uçağının  simülatörü ile eğitimlerine devam ederler . Bu simülatörümüz  GARMIN 1000 kokpit aviyonik sistemi, entegre hava durumu radarı, çarpışmayı önleyici trafik uyarı sistemi ve GFC700 otomatik uçuş kontrol sistemine sahiptir.

ASCENT  XJ  FNPTII MCC Jet

Pilot adaylarının çoklu motor ticari jet (commercial multi-engine) statüsündeki uçaklara geçişte genel uçak sistemleri, FMS, EFIS, performans ve ilgili diğer sistemlerin eğitimleri  Ascent XJ FNPTII MCC Jet simülatöründe  verilir. Bu vesileyle, pilot adaylarımızın durumsal farkındalıkları en üst düzeyde tutularak  çoklu motor eğitimleri kapsamında büyük uçakların  gelişmiş glass cokpit sistemlerine kolay bir geçiş süreci sağlanır.

ALSIM ALX FNPT-II MCC 

SEP (Single Engine Piston), MEP (Multi Engine Piston) ve Airbus tabanlı MCC kabiliyetlerinin tümüne tek bir cihazda sahip olan ALSIM ALX simülatörü, detaylı grafiklendirilmiş olan ülkemizde en yoğun trafiğe sahip 8 farklı havalimanı ve 116 farklı popüler yurt dışı havalimanında eğitim uçuşu yapabilme imkanı sağlamaktadır. Böylelikle pilotlarımız tip eğitimine daha hazır ve durumsal farkındalığı daha yüksek olarak geçiş yapabilmektedir. Müfredatımızdaki simülatör eğitimlerimizin tamamında kullanılabilen ALX, TAFA’ya yıllık en az 5000 saatlik üretim katkısı sağlamaktadır.

Simülatörlerin sertifikalandırması Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yapılmaktadır.