TAFA’ya doğrudan pilotluk başvurusu alınmamaktadır. Türk Hava Yolları’nın kariyer sayfasındaki ilanları takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Sağlık raporu ve yetkili sağlık kuruluşları ile ilgili bilgiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün web sayfasından ulaşılabilir.

TAFA’da hali hazırda Modüler Pilot eğitimi verilmektedir. TAFA’ya katılan pilot adayları önce oryantasyon eğitimi alıp sonrasında PPL teorik eğitimlerini almaktadırlar. Devamında  PPL uçuş eğitimleri başlamaktadır. PPL lisansını aldıktan sonra 14 dersten oluşan ATP teorik eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Bu süreci PIC uçuşları, modüler IR ve modüler CPL safhaları takip etmektedir. Çok Motor eğitimlerini tamamlayan adaylar CPL/IR control uçuşuna girerek başarılı oldukları taktirde lisans almaya hak kazanırlar. Son olarak modüler MCC kursu gören adaylar eğitimlerini tamamlamış olmaktadırlar.

Aydın’ın seçilmesinin en özel nedeni bölgenin iklim koşullarının uçuş eğitimi için çok elverişli olmasıdır. Akademinin öğrenci kapasitesinin arttırılabilmesi için sadece kendimizin kullanacağı bir meydana ihtiyaç duyulması da bir diğer etkendir. Aydın’da eğitimlerimize başladığımız yıldan itibaren yıllık eğitim uçuş saatimizi ikiye katlamamız verilen kararı doğrulamaktadır.

Hayır. Başvuru ve seçim kriterlerine uygun olmanız yeterlidir.

Evet. Eğitim başlangıcı itibarı ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt edebilirseniz başvuru yapabilirsiniz.

Türk Hava Yollarının en son yayınladığı ilanda belirlediği şartlar şunlardır:

-TOEFL (IBT) : 75 (Speaking : min.20)

-IELTS (Akademik): 60 (Speaking : min.18)

-Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek

Evet. En son yayınlanan ilanda en az 2 yıllık meslek yüksekokulu derecesine (örgün ya da açıköğretim) sahip olmak şartı adaylara sunulmuştur.

Evet. Eğitim süresi boyunca Özel Sağlık Sigortası yapılmaktadır. Türk Hava Yolları’nın personellerine sunduğu Pass ve Ced bilet hakları size de tanınacaktır. Bunların yanında her ay 2 asgari ücret tutarında maaş ve öğle yemeği için yemek kartı verilmektedir.

Eğitim süresi boyunca ulaşım ve konaklama THY tarafından karşılanmaktadır.

Eğitim süresi boyunca sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Eğitim ücreti siz göreve başladıktan sonra aylık dilimler halinde maaşınızdan kesinti yapılarak sağlanacaktır.

TAFA eğitimleri Aydın’da bulunan akademimizde hava şartlarına göre 14-16 ay arasında sürmektedir. Bu eğitimin sonunda İstanbul’da 4-6 ay süren Tip Eğitimine başlanmaktadır.