Hakkımızda

Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi (TAFA), Türk Hava Yolları’nın bir alt markası olarak Türk Hava Yolları ve diğer havayollarının ihtiyaç duyduğu havayolu pilotlarının yetiştirilmesi ve pilotaj eğitiminin ....

DAHA FAZLA GÖSTER

Kurumsal Yaklaşım

Dünyanın en iyi hava yolu pilotlarının yetiştirildiği, en güvenilir uçuş eğitim merkezlerinden biri olma vizyonuyla 2004 yılında kurulan TAFA, Emniyet, Kalite, Tecrübe ve Gelişimi markasının en önemli değerleri olarak kabul etmiş

DAHA FAZLA GÖSTER

Logomuz

Kullandığımız dört sırmalı desen; havacılığı, pilotaj eğitimini, kaptan pilotların omuzlarında ve kollarında yer alan apoletleri simgelemektedir. Aday pilotlar üç sırma, kaptan pilotlar dört sırma taşımaktadır. Logomuzda yer alan sırmalar sunduğumuz eğitimin mükemmelliğini ve TAFA'nın vadettiği bilgi ve tecrübeyi temsil etmektedir.

DAHA FAZLA GÖSTER

Genel Müdür

Doç. Dr. İbrahim Zeki AKYURT

DAHA FAZLA GÖSTER

Yönetim

Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi Yönetim Kadrosu

DAHA FAZLA GÖSTER

Emniyet Bildirgesi

Değerli TAFA Ailesi, Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme AŞ (THY Uçuş Akademisi - TAFA), genel havacılık uçuş operasyonu, eğitim, havalimanı işletme ve sürekli uçuşa elverişliliğin yönetimi faaliyetlerini yürüten ve ...

DAHA FAZLA GÖSTER

MARKA VE KURUM KÜLTÜRÜ DEĞERLERİMİZ

aboutus-reliable
Emniyet

TAFA’da, eğitimin her aşaması emniyet bilincini içerir. Pilot adaylarına meslek standartlarının gerektirdiği tüm emniyet kültürünün kazandırılması amaçlanır.Mezun olan pilotların.Yüksek emniyet bilinciyle mesleğe başlamaları hedeflenir.

aboutus-quality
Kalite

TAFA’da verilen eğitimin kalitesi; veriminin, başarısının ve etkisinin göstergesidir. Mesleki etik kurallarına sıkı sıkıya bağlı, uluslararası kalite standartlarında bir eğitim, markanın en güçlü yanlarından biridir.

aboutus-experience
Tecrübe

TAFA, Türk Hava Yolları markasının zengin mirasından, kurum kültüründen ve tecrübesinden eğitimin tüm aşamalarında yararlanır. Tüm pilot adaylarının, Türk Hava Yolları tecrübesini ve uçuş deneyimini kazanması amaçlanır

aboutus-evolution
Gelişim

TAFA, verdiği eğitimlerde ve pilot adaylarının mesleki gelişimlerinde, sürekli gelişim inancıyla artı değer yaratmayı amaç edinir. Bu inanç ve artı değer, meslek standartlarını geliştirmeyi amaçlarken; pilot adaylarına başarılı bir gelecek için gerekli mesleki donanımı sunmayı hedefler.

aboutus-reliable
Güveniliriz

Aile ve takım olmanın en önemli kazanımı güven duygusudur. Bu duygu karşılıklı çalışır. Güvenilirliğimiz ve standartlarımız doğrultusunda sistemli bir biçimde garanti altına aldığımız emniyet, hizmet kalitesi ve etkin işleyişimiz kültürümüzün en önemli unsurlarından biridir.

aboutus-team
Takımız

TAFA, takım ruhunun en etki haliyle yaşatıldığı kurumdur. Bireyler dünya çapında hizmetleri olan büyük bir takımın parçası oldukları bilincini taşırlar. Bu bilinç, diyalog içerisinde, karşılıklı güvene dayalı, yaptığı işlere ve yapılan işlere saygı duyan, birbirini bütünleyen, problemleri birlikte çözen bir çalışma şeklini ifade eder.

aboutus-clock
Çeviğiz

Eğitimlerde ve edindiğimiz ruhta dinamizm çok önemlidir. Havacılık sektöründeki değişimlere ve yeniliklere, standartları da koruyarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde uyum sağlamak görevimizdir. Fırsatları doğru okumaya odaklı, yenilikçi iş yapış şekillerine açık ve proaktif çalışma anlayışı, kurum kültürümüzün bir parçasıdır.

aboutus-family
Aileyiz

Türk Hava Yolları dünya çapında hizmet sunan büyük bir ailedir. Pilotlarımız ise bu ailenin en büyük sorumluluğunu üstlenirler. TAFA, gücünü uyumla çalışan bu büyük aileden alır. Biz, birlik içerisinde hareket eden, birbirini destekleyen, hoşgörülü, çevreye ve tüm canlıların yaşam haklarına duyarlı çalışanlardan oluşan büyük bir aileyiz.

aboutus-coffee
Misafirperveriz

Türk Hava Yolları hizmet kalitesinin en önemli unsurlarından biri olan misafirperverlik, TAFA’nın da en önemli davranış özelliğidir. Pilot adayı öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla, iletişim ve iş birliği kurduğumuz tüm paydaşlarımızla birbirimize gösterdiğimiz ilgi, güler yüz, nezaket, saygı ve içtenliğimiz, misafirperverlik kültürümüzün önemli göstergeleridir.

TAFA'nın Dünden Bugüne Gelişimi

2005

M.E.B. dan ‘Okul Açma’ ve ‘Eğitime Başlama’ yetkileri alındı. SGHM yetkileri alındı.

2008

1 adet çok motorlu DA-42 uçağı alındı ve Cessna filosuna 3 yeni uçak eklendi.

2010

2 adet C510 Mustang jet uçağı satın alındı ve Cessna filosuna 4 yeni uçak eklenerek tek motorlu uçak sayısı 10 oldu.

2013

Aydın Çıldır Havalimanında uçuş eğitimlerine başlandı. 6 adet tek motorlu DA-40 uçağı satın alınarak toplam tek motorlu uçak sayısı 16 oldu. 6 adet DA-42 Diamond uçağı satın alınarak toplam 8 adet çok motorlu uçak sayısına ulaşıldı.

2016

3 adet Cessna uçağı alındı ve tek motorlu uçak sayısı 19 oldu. 2 adet FNPT II simülatörü alındı ve simülatör sayısı 3 oldu. Hava Kuvvetlerine verilen Uçuş Eğitim Hizmetinin 1. Etabı tamamlandı.

2018

Jandarma Genel Komutanlığı pilotlarının TAFA’da yetiştirilmesi için sözleşme imzalandı ve 2018 yılı içinde 70-74. filoların mezuniyet töreni yapıldı ve toplam 119 mezun verildi.

2019

2019 yılı içinde 75-78.filolarımız mezun edildi.

2004

Uçuş Eğitim ve Akademi Müdürlüğü kuruldu.

2006

3 adet Cessna uçağı alınarak 16 öğrenci pilot ile CPL/IR Entegre eğitimine başlandı. Aynı yıl içinde Kalite Derneği KALDER’e üye olundu.

2009

DA42 uçak sayısı 2 oldu ve FNPT II MCC simülator eğitim cihazı alınarak kullanılmaya başlandı.

2012

Aydın Çıldır Havalimanı işletme hakları alındı ve pist,apron ve taksi yolu inşaatları başladı.

2015

Eğitim terminali ve uçak bakım hangarının da içinde yer aldığı üst yapılar tamamlandı.

2017

Marka ve kurumsal kimlik çalışmaları gerçekleştirildi. Şirketin ismi Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi olarak değiştirildi. Hava Kuvvetlerine verilen Uçuş Eğitim Hizmetinin 2. Etabı tamamlandı.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden "Havaalanı Sertifikası" alındı.

2020

2020 yılında pandemi sürecine rağmen Aydın Çıldır Havalimanı'nda iniş-kalkış ve uçuş saati olarak en yüksek sayıya ulaşıldı. Eğitim faaliyetlerimizi yürüttüğümüz havalimanımız, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden "Pandemi Sertifikasyonu" alan ilk eğitim havalimanı olmuştur. Ayrıca yine 2020 yılında israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle "Sıfır Atık" belgesi alınmıştır. DA-40 tipi uçaklarımızın CAMO(SYK) yetkisi alınmıştır. Online eğitim altyapısı oluşturularak teorik bilgi eğitimleri uzaktan verilmeye başlanmıştır.